AraTeklif Al

Isı Yalıtımı

Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının kontrol edilmesi için yapılan uygulamaya “Isı Yalıtımı” denilmektedir. Teknik olarak, dış cephe yalıtımı, mantolama farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçişini mümkün olduğunca engellemek için uygulanır. 

Bina içerisinde istenen konfor ortamının sağlanabilmesi için kış mevsiminde kaybolan ısının bir ısıtma sistemiyle karşılanması ve yaz mevsimlerinde kazanılan ısının bir soğutma sistemiyle iç ortamdan atılması gereklidir. Gerek ısıtma gerek soğutma işlemleri için enerji harcanır. Bir yapıda ısı kar ve kayıplarının sınırlandırılması; ısıtma ve soğutma amaçlı olarak tüketilmesi gereken enerji miktarının azaltılması anlamına gelir. Isıtma ve soğutma prosesleri; çoğunlukla sıcak yada soğuk akışkanların alakalı tesisatlar aracılığı ile taşınmasını gerektirir. Termodinamiğin 2. yasası gereği sıcak olan akışkandan ortama doğru veya ortamdan soğuk akışkana doğru enerjinin niteliğini azaltan bir ısı transferi meydana gelmesi kaçınılmazdir.

Isıtma ve soğutma sistemlerinin istenen performansla işletilebilmeleri için; bu kayıp ve kazançların miktari göz önüne alınarak, akışkanın olması gerekenden daha sıcak veya soğuk olarak kullanılması gerekmektedir. Bu durum ilave bir enerji tüketimine sebep olur. Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için yapılan işleme “Isı Yalıtımı” denir. Teknik olarak, ısı yalıtımı, değişik sıcaklıktaki iki ortam içerisinde ısı geçişini azaltmak için uygulanır.

ISI YALITIMI NASIL YAPILIR

Isı Yalıtımı yaparak binanın ömrünü uzatmak, kullanıcıya sağlıklı, konforlu mekanlar sunabilmek ve bina kullanım aşamasında yakıt ve soğutma giderlerinde büyük kazanım sağlamak mümkündür. Binaların ısıtılması amacıyla büyük oranda fosil yakıtlar kullanılır. Fosil yakıtların yakılması sonucu yanma ürünü olarak açığa çıkan gazlar, hava kirliliğine ve küresel ısınmaya sebep olur. Isı Yalıtımı uygulamaları ile konfor koşullarının oluşturulmasında kullanılan enerji miktarının azalması, küresel ısınma ve hava kirliliğinin artmasını önler. Yapılarda kurallara uygun şekilde yapılan ısı yalıtımının bireyler ve ülkeler bakımından pek çok yararı bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ısı yalıtımının enerji tasarrufuna olan yüksek katkısıdır.