AraTeklif Al

Çatı

Çözümler Mimarlık olarak tecrübeli ustalarımızla çatı yapımı, ısı yalıtımı ve tadilat işlemlerini Tüm İstanbul da başarı ile yapmaktayız.

Yaptığımız Hizmetler:

  • Çatı Aktarımı
  • Çatı Isı Yalıtımı
  • Gizli Dere İzolasyonu
  • Açık Dere Değişimi
  • Çatı Altı Cam Yünü Serimi

 

Teras Tipi Çatılar:

Teras tipi çatılar, bir binanın en önemli yerlerinden biridir. Yazın en güneşe, kışınsa kar ve buz sebebi sürekli soğuğa maruz kalırlar. Bu nedenle, ısı yalıtımı kesinlikle gereklidir. Isı yalıtımı sadece soğuğu ve sıcağı engellemekle kalmaz, beton kısımların soğuk yada sıcağa dayalı genleşmesini engelleyerek yapının ömrünü uzatır.  Eğer çatı üzerinde gezilebilecek bir konumda ise daha yüksek yoğunluklarda ve dayanıklı çatı malzemeleri tercih edilmelidir. Yapım sırasında düzgün yüzey üzerine buhar dengeleyici ve buhar direncini sağlayan katman yerleştirilir. Üstüne EPS ısı yalıtım levhaları aralarından boşluk kalmayacak şekilde dikkatle yerleştirilir. Levhaların üzerine yine dikkatli bir şekil de su yalıtımı işlemi yapılır. 

Üzerinde gezilemeyen çatılar genellikle taşıyıcı bir beton çatı zemini üzerine ısı ve su yalıtım malzemeleri ile kurulur. En üstte devamlı gezilmeye müsait bulunmayan bir çakıl tabakası bulunur. En üste gelecek çakıl tabakası beyaz renkli ve yuvarlak dere çakılından kullanılmalıdır. Yalıtım malzemesi olarak mineral yün kullanılmak istendiğinde, yalıtım malzemesinin altında ve üstünde su yalıtım membranı kullanılmalıdır.

Üzerinde gezilebilen teras çatılar da üstünde gezilemeyen terasa benzerler aslında. Keçenin üstüne çakıl yerine tekrar yüksek dozda ve en az 5 cm kalınlıkta bir beton atılmalı ve isteğe göre kaplama malzemesi ile kaplanmalıdır. Eğer yalıtım malzemesi üstüne daha fazla yük gelecekse, daha yüksek basma mukavemetine sahip olan yalıtım malzemelerinden olan XPS levhalar kullanılmalıdır.

Oturtma Tipi Çatılar

Bu çatı tipi çoğunlukla bir beton döşeme üzerine oturtulan, üzeri kiremit yada onduline gibi bir örtüyle kaplı olan ve çatı arası boşluğu bulunmakta olan çatılardır. Ülkemizdeki çatılar genel de bu şekildedir. Çatı meylinin % 33 olması yüzünden çatı arası boşluğu değerlendirilemez. Çatı içerisinde su deposu, eski eşyalar vb. bulunabilir. Bu tip çatılarda yalıtım uygulaması fevkalade kolay olup, çatı arasındaki beton döşeme üzerine yalıtım malzemesi ruloları yan yana gelecek biçimde serilir. Dikmelerin isabet ettiği yerler bıçakla oyulur ve ruloların düzgün bir biçimde serilmesi temin edilmiş olur. Çatı şiltesinin alt ve üstüne naylon vb. gibi bir malzeme koymak şart değildir. Hatta Çatı şiltesinin üzerinin naylon gibi buhar geçirmeyen bir malzemeyle örtmek hatalıdır. Kesinlikle toz vb. den korumak için bir malzeme ile örtmek istenirse, o takdirde seçilen malzemenin buhar geçiren bir malzeme olmasına dikkat edilmelidir. Bu amaçla cam yününün, dış kısmı buhar geçirgenlik özelliğine sahip cam tülü kaplanarak uygulanır

Hazır Panel Çatılar

Başka yerde hazırlanmış yalıtımlı paneller konstrüksiyon üstüne konularak monte edilir. İşçiliğin kolay olması dolayısı ile tercih edilen bu sistemlerin bir sakıncası, panellerin eklerinin ısı köprüleri yapmasıdır. Özellikle tekstil sektörü gibi yüksek nem oranı gerektiren iç mekanlarda bu sistemin kullanılması sonucu panellerin ek yerlerinde yoğuşma görülmektedir. Daha daha önceden yapılmış ve yoğuşma görülen çatılarda da uygun bir buhar kesici tatbik edilmelidir

Sanayi Çatıları

Yurdumuzda sanayi çatıları çoğunlukla, çelik veya prefabrik beton konstrüksiyon üzerine yapılmaktadır. Bu konstrüksiyonlar üzerinde kullanılacak kaplama malzemelerinin deliminasyona karşı davranışları ve yanıcılık özellikleri dikkate alınmalıdır. Sanayi çatılarında üç tip uygulama karsımıza çıkmaktadır.

Hazır Paneller:

Değişik yerde hazırlanmış yalıtımlı paneller konstrüksiyon üstüne konularak monte edilir.

Yerinde Uygulamalı Sandviç Sistemler:

Burada konstrüksiyon üzerine 1 kat alüminyum veya boyalı sac levha yada benzeri bir taşıyıcı levha döşenir.

Düşük Eğimli Metal Çatılar:

Bu sistemde konstrüksiyon üstüne konulan taşıyıcı levhanın üst kısmına buhar kesici serilerek, yüksek yoğunlukta taş yünü levhalar özel baslıklı vidalar ile levhaya tutturulur.